Vaikai ir planšetiniai kompiuteriai

Amerikos pediatrų akademija pranešė, kad jaunesniems nei dviejų metų vaikams negalima leisti laiko priešais kokį nors ekraną. Gydytojai terapeutai baiminasi, kad pernelyg daug laiko, praleisto priešais sensorinį ekraną, gali padaryti vaikams ilgalaikę žalą.

XXI amžiuje vaikų laisvalaikis itin smarkiai skiriasi nuo to, kuo mažyliai užsiimdavo anksčiau. Tačiau duodami ikimokyklinukams į rankas sensorinius ekranus, tėvai daro labai didelę klaidą. Tėvai galvoja, kad jie moko vaikus ir stimuliuoja jų vystymasį, tačiau gydytojai įspėja, kad tai kenkia dar tik besiformuojantiems vaikiškiems organizmams. Kaip teigia gydytoja terapeutė Lindsė Marzoli: jeigu jie visą laiką praleidžia žaisdami su iPad’u ir nepiešia ant popieriaus, nors turėtų tuo užsiimti, raumenys, kurie aktyvizuojami piešimo metu, susiformuoja labai nusilpę“.

Kaip ir dauguma šešiamečių, sėdėdamas namuose Nolanas Ulričius mėgsta žaisti su šeimos iPad’u. Motina riboja laiką, kurį sūnus gali praleisti priešais ekraną, tačiau vis dėlto jai neaišku kiek gi trunka tasai „nedaug laiko“? Ypač turint galvoje, kad šita veikla gali sukelti raumenų neišsivystymą.

Temi Ulrič domisi: „Ar normalu žiūrėti į tuos ekranus po 20-30 minučių? Aš nežinojau, kad tai taps tėvo bei mamos pareigų ir vaiko auklėjimo dalimi.“

Dabar Nolanas užsiima darbo terapija. Jo veikla susijusi su regimąja ir motorine koordinacija bei pirštų judesiais, o jei konkrečiau – su gnaibymu ir čiuopimu, o taip pat su pusiausvyros ir tiesios kūno pozicijos išlaikymu – tai kaip tik tos problemos, kurių gali turėti vaikai, jeigu jie praleidžia pernelyg daug laiko priešais sensorinius ekranus, vietoje to, kad bėgiotų, šokinėtų, konstruotų ir pieštų.

Marzoli teigia: „Dabar į mus kreipiasi daug tėvų, kurių vaikams pastebėtas motorinio vystymosi tempų sulėtėjimas ir kai kurių raumenų nusilpimas“.

Terapeutai stebi vis daugiau vaikų, panašių į Nolaną. Neseniai paskelbtas mažylių naudojimosi planšetėmis tyrimas parodė, kad per pastaruosius du metus vaikų, kurie naudojasi sensoriniais ekranais, skaičius išaugo: tokiais įrenginiais naudojasi beveik 40% vaikų iki dviejų metų amžiaus ir maždaug 75% vaikų iki aštuonerių metų amžiaus.

„Jie prisiliečia ir kažkas atsitinka. Štai jie vėl paspaudžia ir oho! Ten vėl kažkas atsitiko. Vaikus tai labai traukia“ – sako terapeutas Timotis Doranas.

Kaip tai atsilieps ateities kartoms? Technologija yra tokia nauja, kad specialistai dar negali numatyti, kokią žalą ji gali padaryti. Tai gydytojus labiausiai ir jaudina.

Doranas teigia: “ Neribotas naudojimas, trys-keturios valandos savarankiško žaidimo su iPad’u nedalyvaujant tėvams – tai pakankamai rizikinga“.

Į šį įspėjimą įsiklausė Nolano šeima: „Dabar mes įsijungiame taimerį“.

Tokiu būdu kai kurie žmonės mėgina apriboti laiką, kurį vaikai praleidžia priešais sensorinius ekranus, galinčius pakeisti ištisos kartos vystymosi eigą. Kaip teigia terapeutai, galima rasti daugybę naudingų mokomųjų aplikacijų vaikams, tačiau gydytojai taip pat pataria riboti laiką prie sensorinių ekranų iki 15 minučių per vieną kartą.

[contentblock id=1 img=adsense.png]

www

 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais tinkluose!