Kaip ausinės veikia klausą

Prasideda tai palaipsniui. Gitara jūsų mėgstamoje muzikoje jau nebe tokia skambi ir jūs padidinate gardą. Dialogas per televizorių darosi vos girdimas. Suprasti, ką kalba jūsų draugas perpildytame bare apskritai neįmanoma. Daugelis mūsų naudojasi ausinėmis kiekvieną dieną, kad negirdėtų muzikos miesto transporte ar erzinančio triukšmo darbe. Tačiau kaip tai gali pakenkti mūsų ausims? Išsiaiškinkim.

Klausos prastėjimo mes nelaikome kažkokiu tragišku įvykių, greičiau neišvengiamybe, ateinančia su amžiumi. Kai kurie ekspertai mano, kad būtent šiuolaikinis gyvenimo būdas – ausinės, muzikos klausymas, filmų žiūrėjimas – pernelyg greitai pasendina mūsų ausis. Baisiausia, kad ši problema tampa aktualesnė nei anksčiau jauniausiai kartai.

KODĖL APSKRITAI TURĖTUME RŪPINTIS KLAUSA?

„Jūs net neįtariate, kiek daug jūsų gyvenime garsaus triukšmo, apie kurį nesusimąstote ar kurį pastebite per vėlai. – teigia Džilis Griunvaldas, otolaringologas ir Vanderbildto universiteto Medicinos centro Nešvilyje, Tenesio valstijoje. – Mus visur supa triukšmas, kalbos, koncertai, barai, filmai, teatrai ir t.t. Yra ir kitų triukšmo šaltinių, su kuriais susiduriame kiekvieną dieną“.

Griunvaldas paaiškino, kad triukšmo pertekliaus poveikis per ilgą laikotarpį didina riziką prarasti klausą nepriklausomai nuo amžiaus. Taip pat yra pagrindo manyti, kad žmonės gali prarasti klausą gerokai ankstesniame amžiuje arba dėl darbo, arba dėl pramogų, tame tarpe susijusių su muzika.

„Kartais triukšmas veikia mus jaunystėje, tačiau poveikis pasireiškia tik vyresniame amžiuje ir didėja kaip sniego kamuolys. – teigia Griunvaldas. – Gaunasi kažkas panašaus į „aš praradau šiek tiek klausos ir patyriau nedidelius pažeidimus“, tačiau brandesniame amžiuje tai pavirsta realia problema“.

KOKS TRIUKŠMAS GALI BŪTI PAVOJINGAS

Kaip taisyklė, įstatymai numato standartinį garso apribojimą šimtu decibelų, ką galima palyginti su foniniu miesto transporto triukšmu. Tačiau tai įstatymas, kuris skirtas daugiau visuomenei, o ne individui. Didesnio nei 85 decibelų triukšmas, trunkantis pakankamai ilgai, padidina riziką susilaukti problemų su klausa. Ausinės, per kurias klausomės muzikos, gali sugeneruoti net iki 120 decibelų ir tai labai pavojinga, kadangi mokslininkų iš Lesterio universiteto nuomone, garsas, kuris viršija 110 decibelų gali nutrinti nervų ląstelių mielino apdangalus, kurie kliudo pristatyti elektros signalus iš ausų į smegenis. Jei pažeisite ausis tokiu būdu, pažeidimas išliks visam laikui ir bus nebeatitaisomas.

Elektros įrankiai skleidžia maždaug 90 decibelų triukšmą. – teigia Todas Riketsas. – Benzininis pjūklas ir hidrociklas – 100 decibelų. Labai triukšmingas klubas ar koncertas – 105 decibelai. Jei esate už kelių žingsnių nuo šaudančio pistoleto, garsas pasiekia 14 decibelų ir tai jau pasiekia skausminio slenksčio ribą.

Nemažai žmonių patiria „laikinus slenksčių pasislinkimus“, kai klausa prislopsta kelioms dienoms po triukšmingo koncerto ar klubo, bet paskui atsistato. Ausis ginasi cheminiais procesais, garsas praranda „kokybę“, kadangi mikroskopiniai plaukeliai vidinėje ausyje „nuvargsta“. Kad jie atsistatytų, reikia pereiti į tylesnę vietą, kol klausa neatgaus jautrumo, o vėliau stengtis nebesukelti laikinų slenksčių pasislinkimų.

KAIP NUSTATYTI, KAD PRARANDAMA KLAUSA

Jei patyrėte didelius triukšmus jaunystėje, vėliau gali prasidėti įvairių laipsnių klausos silpnėjimas. Riketsas vadina tai „atidėtu efektu“. 2013 metais YouTube pasirodė video su klausiamu pavadinimu: „Kiek metų jūsų ausims?“ Gaila, bet rezultatas gali jums nepatikti. Jūsų ausys gali būti 20 metų vyresnės už jus.

Jei nerimaujate dėl klausos, galite pasitikrinti nemokamai, internete yra pakankamai testų. Arba nueikite pas gydytoją.

KAIP SUSTABDYTI KLAUSOS PRARADIMĄ

Kad sumažintumėte riziką prarasti klausą dėl triukšmo poveikio, sumažinkite garso lygį savo telefonuose iki saugaus lygio. Nustatykite lygį 70% ir įpraskite klausytis tylesnės muzikos, kad vėl nesugrįžtumėte iki nesaugaus lygio, ypač ausinėse.

[contentblock id=1 img=adsense.png]

www

 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais tinkluose!