AUTORINIAI STRAIPSNIAI
lapkričio 27, 2016

Valdas Anelauskas: „Prezidento Donaldo Trampo rinkiminis pažadas „Make America Great Again“ – neįgyvendinama svajonė?..“

Valdas Anelauskas: „Prezidento Donaldo Trampo rinkiminis pažadas „Make America Great Again“ – neįgyvendinama svajonė?..“

Kaip žinia, po JAV prezidento rinkimų protestai prieš Respublikonų partijos remiamą Donaldą Trampą virto riaušėmis. JAV policija sulaikė mažiausiai 250 žmonių, dalyvavusių riaušėse, kurias D. Trampo priešininkai kėlė po jo pergalės prezidento rinkimuose. Apie tai lapkričio 11 d. informavo naujienų agentūra „The Associated Press“. Porinkiminės aistros plačiai nušviečiamos viso pasaulio žiniasklaidoje. Gėdingai baigiantis kadenciją Barakas Obama, lankydamasis Vokietijoje, per spaudos konferenciją atvirai pareiškė palaikąs protestuojančius prieš D. Trampą bei paragino tęsti protestus toliau. Nei jis, nei rinkimus pralaimėjusi H. Klinton, iki šiol nepasmerkė riaušininkų.

Los Andžele (Kalifornijos valstija) protestai buvo iš esmės taikūs, bet ten sulaikyti 185 žmonės. Pagrindinė dingstis jiems sulaikyti buvo tai, kad protestuotojai blokavo gatves ir kliudė eismui. AP duomenimis, per vieną iš sulaikymų buvo lengvai sužeistas policininkas. Kalifornijos valstijos Oklendo mieste, kur per protesto akcijas traumų patyrė keli policininkai, buvo sulaikyta 11 žmonių.

Anksčiau Oregono valstijos Portlando mieste, kur lapkričio 9 dieną apie 300 žmonių užblokavo automobilių eismą, buvo sulaikyta keliasdešimt protestuotojų. Policija buvo priversta panaudoti pipirines dujas ir gumines kulkas, kadangi riaušininkai stabdė automobilius ir vykdė vandalizmo aktus. Niujorko policija taip sulaikė mažiausiai 30 protesto akcijos dalyvių.

Oregono valstijos Judžino mieste gyvenantis disidentas Valdas ANELAUSKAS išskirtiniame interviu „Laisvam laikraščiui“ mielai sutiko pakomentuoti porinkiminę situaciją JAV, kas yra visoje Amerikoje kilusių riaušių užsakovai bei vykdytojai.

„Šią savaitę Amerikoje švenčiama Padėkos diena (angl. „Thanksgiving day“). Visi, laikantys save amerikiečiais, dėkoja Dievui ir likimui bei vieni kitiems už tai, ką turi. Tai tradicinė amerikiečių šventė, švenčiama be išimties visų piliečių, besijaučiančių amerikiečiais savo širdyje.

Padėkos diena nėra religinė šventė. Ją švenčiantys gali priklausyti bet kuriai religinei bendruomenei, gali būti atvykę iš bet kurio pasaulio kampelio, kilę iš bet kokio socialinio sluoksnio. Tai visiškai nesvarbu. Žmogus paprasčiausiai turi jaustis amerikiečiu, o iš tiesų yra savotiška religija. Todėl šiemet daugelis amerikiečių, Padėkos dieną valgydami tradicinį keptą kalakutą, esu tuo įsitikinęs, padėkos Dievui už naujai išrinktą prezidentą D. Trampą (man teko matyti ne vieną nuotrauką, kur žmonės laiko plakatus su užrašu „Thank You, Lord Jesus, for President Trump“).

Padėkos diena JAV švenčiama jau beveik 400 metų. Ji yra siejama su garsiąja metafora apie Ameriką, neva tapsiančia visam pasauliui „švytinčiu miestu ant kalvos“ (užuomina į biblinį Kalno pamokslą: „Jūs – pasaulio šviesa. Neįmanoma nuslėpti 

Straipsnis perkeltas į naują specialiai šiai tematikai sukurtą tinklapį.

Parengė Juozas IVANAUSKAS

Šaltinis

Comments are closed.