Šis tas apie serialus

Norėčiau pakalbėti apie jaunimą ir tą media košę, kuria jis šiandien maitinasi. Apie tuos elgesio modelius, kurios žmogus susikuria, remdamasis tuo, ką pamato ir išgirsta. Vos ne pagrindinis media košės ingridientas šiomis dienomis yra TV serialai, nuolat transliuojami per TV ir nemokamai platinami internete. Ir jeigu tavo dukra atsivedė į namus kažkokį kaulėtą, auskarų į visas įmanomas vietas prisivėrusį tipą buku žvilgsniu ir pareiškė „Aš su juo susitikinėju!“, o tu nustembi, IŠ KUR ji prisigaudė tokių vidinio ir išorinio grožio etalonų – aš žinau, ką į tai atsakyti.

Visa tai – iš serialų.

Visi dabartiniai televiziniai serialai skirstomi į sitkomus (situation comedy, situacijų komedija, primityvas, kurį galima nufilmuoti keliuose kambariuose) ir nuotykinius (tas pats, tik su fantastikos elementais ir brangesni, filmuojami kartais netgi gamtoje). Siužetas abiejose rūšyse identiškas – 3-9 ryškios asmenybės su savo Individualiomis Seksualinėmis Nuostatomis, Unikaliu Ryškumu ir Požiūriu į pasaulį patenka į įvairias gyvenimiškas situacijas ir jas išsprendžia, kaip joms patogiau.

Absoliučiai visi amerikietiški sitkomai sukirsti pagal serialo „Draugai“ siužetinę-techninę-tezinę liniją. Šis serialas buvo nufilmuotas kaip tik tuo laikotarpiu, kaip Seksualinio Apsisprendimo Laisvė ir tolerancija tapo norma (tame tarpe ir dėka šio serialo). Serialas buvo rodomas nuo 1992 iki 2002 metų ir absoliučiai visi sitkomai, kuriuos nuo to laiko rodo televizija, ne mažiau kaip 50% sutampa su „Draugais“ net iki tokio lygio, kad pasiskolinami juokeliai, frazės ir siužetai. Taip kad, jei supratai „Draugus“ – tai supratai visus serialus.

O kuo, tiesą sakant, pavojingas koks nors serialas, paklausite jūs. Jis pavojingas tuo, kad žmonės linkę kartoti tai, ką pamato. Ypač jauni žmonės, kurių galvose vis dar vėjai švilpauja, o tėvai jiems – ne autoritetai.

O regi jie tame seriale štai ką.

Toliau aš tiksliai surašysiu, kokius būtent elgesio modelius pateikia kaip NORMĄ šis serialas. Pagrindiniai herojai patogumo dėlei bus įvardijami ne vardais, bet pagal tą įvaizdį, kuriuo siūloma sekti, kuris susidaro žiūrovo galvoje.

1 sezonas

Šiundra Nr.1 (20 metų amžiaus, prestižinis išsilavinimas,m bet be rimtesnės profesijos, kasdien dažosi ir rengiasi kaip paskutinė stoties prostitutė) pabėga iš savo pačios vestuvių, nes nenori apriboti savo laisvės santuoka. Apsigyvena su draugais – Šliundra Nr.2 ir Šliundra Nr.3. visos jos „susitikinėja“ mažiausiai su vienu nauju vyriškiu per mėnesį pagal schemą“trys pasimatymai ir seksas“. Kaip nesunku susiprotėti, viskas vyksta Niujorke, bet ne šiandien, bet 1992 metais.

Tuo metu Nesubrendėlis Nr.1 (skystas, madingas sąlyginai vyriškos lyties nevykėlis, jausmingas, nesivaldantis ir emocionalus – tai standartinis Amerikos miestiečio tipažas serialuose) išsiaiškina, kad jo žmona jį palieka, nes nutarė pakeisti orientaciją, tačiau, didelei nelaimei, pasijunta nėščia, taip kad abi su kita lesbiete sukuria lesbietišką šeimą, kurioje vaikas ir augs, o Nesubrendėlis Nr.1 sutinka „dalyvauti“ vaiko gyvenime. Visa tai lydima begalės „juokingų“, kitaip sakant – žeminančių vyriškumą, scenų.

Tuo metu Nesubrendėlis Nr.2 (efektyvus vadybininkas) ir Nesubrendėlis Nr.3 (bedarbis klounas) kvailioja savo bute (dviejų kambarių – įdomus ir naudingas vaizdinys: du kartu gyvenantys vyrai, vienas atvirai panašus į moterį, kitas – nelabai). Abu periodiškai kadrina ir tuojau pat pameta įvairaus amžiaus bobas.

Sezonas (ir visas serialas) neturi aiškaus siužeto, tik bendras vystymosi kryptis ir dešimtis idiotiškų dilemų (tarp kurių daugiausiai tokių „kaip išdurti artimą savo“ ar „vos nepermiegojau su 50-mete draugo mama“). Baigiasi viskas tuo, kad Šliundra Nr.1 ir Nesubrendėlis Nrs.1 pajunta vienas kitam Tragišką Bet Nebeviltišką Meilę.

2 sezonas

Personažai po truputėlį uždirba sau pragyvenimui, dulkinasi kairėn ir dešinėn. Tragiška, bet Nebeviltiška Meilė akimirksniu sužlunga dėl priežasties, kurią galima įvardinti kaip „Aš noriu, kad tu darytum tą, o tu to nedarai!!!“. Nesubrendėlio Nr.1 vaikas auga lesbiečių šeimoje. Subtili dvasinė abiejų lyčių herojų struktūra periodiškai susiduria su žiauriu ir neteisingu pasauliu ir kiekvieną kartą dėl to siaubingai nusivilia, o likusieji tą nusivylusį guodžia.

3 sezonas

Tragiška, bet Nebeviltiška meilė sėkmingai sužlunga ir jos dalyviai kivirčijasi, dulkindamiesi su kuo papuola, bet dabar su ypatingu įniršiu, kad įrodytų vienas kitam, kad jam ant jos/jo nusispjauti. Šliundra Nr.2 atranda savo motiną, kuri prieš 20 metų pagimdė ją švediškoje šeimoje. Paskui iš tos šeimos pabėgo. Paskui pabėgo ir tėvas. Paskui antra švediškos šeimos žmona nusižudė. Žodžiu, sezonas kupinas atjautos.

4 sezonas

Itin pikantiškas sezonas. Šliundra Nr.2 atranda savo pusiau brolį nuo to paties tėvo. Pusiau brolis pabėga iš mokyklos su 45 metų amžiaus mokytoja ir nedelsdamas veda. Meilė nežino ribų! Meilei bet koks amžius paklūsta! Be to, dar nusprendžia turėti vaikų, tačiau tai jau nebeįmanoma dėl grynai medicininių priežasčių, taip kad Šliundros Nr.2 pusiau brolis prašo pusiau sesers išnešioti jo mėgintuvėlyje pradėtą 45 metų senės kūdikį ir toji sutinka. Jai implantuojamas embrionas ir visa tai lydi visuotinis džiaugsmas bei palaikymas. Sezonas baigiasi tragišku ir nesėkmingu Nesubrendėlio nr.1 mėginimu vesti antrą kartą. Vesti bobelę, kurią pažįsta net 6 savaites. Tiesiog nesigavo. Atspėkite kodėl.

5 sezonas

Šliundra Nr.2 pagimdo savo brolio trynukus, kurie iškilmingai iš jos atimami auklėti šeimoje, kurią sudaro moksleivis ir senė. Tuo metu susiformuoja Slapta Bet Tvirtėjanti Meilė tarp Šliundros Nr.3 ir Nesubrendėlio Nr.2.

6 sezonas

Toliau tęsiasi romantiškas dulkinimasis visų su visais. Tuo pat metu Slaptą, Bet Tvirtėjančią Šliundros Nr.3 meilę Nesubrendėliui Nr.2 lydi ypatingai visus vyrus žeminančios scenos, kai Nesubrendėliai Nr.2 ir Nr.1 tenkina visas įmanomas bobiškas užgaidas. „Trečiasis“ Nesubrendėlis pagal siužetą – „kietas“. Visa ta meilė artėja prie Prisipažinimo Meilėje ir Rankos ir Širdies Pasiūlymo scenos. Amerikiečiams šiais laikas šis etapas ateina po daugelio metų trukmės seksualinių santykių.

7 sezonas

Irgi pikantiškas. Augantis pas lesbietes vaikas pradeda po truputėlį gauti velnių mokymosi įstaigoje ir padedamas dviejų mamų (ir be jokio tėvo) pradeda mąstyti apie būsimą Apsisprendimą. Tuo metu pagausėja aštrių scenų su užuominomis apie homoseksualizmą ir su juoku už kadro, kai herojai šioje srityje pasirodo esą nerangūs. Sezonas baigiasi iškilmingu transvestitu tapusio Nesubrendėlio Nr.2 tėvo pakvietimu į Vestuves, kuriomis baigėsi Slapta, bet Tvirtėjanti Meilė.

8 sezonas

Tragiška, bet Nebeviltiška Meilė pagaliau susilaukia vaisių – atsitiktinai, per išgertuves užsimezga kūdikis. Visą sezoną Šliundra Nr.1 nėščia ir patiria katastrofišką diskomfortą, kadangi, kai nutaria eiti į pasimatymą (nėščia!!!), niekas nenori jos dulkinti, o girtuokliauti irgi negalima. Tuo pat metu ji toliau atstumia Nesubrendėlį Nr.1 – nepriklausomai nuo jo vis gimstančių jo paties vaikų tėvą.

9 sezonas

Slaptos, bet Tvirtėjančios Meilės dalyviai gyvena šeimyninį gyvenimą. Abiems jau per 30, bet vaikų susilaukti dar anksti. Tuo metu pora iš Tragiškos, bet Nebeviltiškos Meilės gyvena tame pačiame bute, bet neturi tarpusavio santykių, paeiliui prižiūri savo vaiką ir abu ramiausiai dulkinasi su pašaliniais žmonėmis.

10 sezonas

Šliundra Nr.2, turėjusi apie 20 seksualinių partnerių (tai tik tie, apie kuriuos buvo minėta seriale), pagaliau sugalvoja ištekėti ir iš dviejų vyrų pasirenka tą, kuris lyg ir patikimesnis. Slaptos, bet Tvirtėjančios Meilės dalyviams diagnozuojamas nevaisingumas (abiems) ir jie nutaria įsivaikinti porą vaikų. Tragiška, bet Nebeviltiška Meilė žlunga – Šliundra Nr.1 pasiima vaiką į Paryžių, bet paskutiniu momentu Nesubrendėlis Nr.1 iškilmingai ją pasiveja ir jiedu galiausiai nutaria auginti nuosavą vaiką. Uždanga.

Kaip jau sakiau, absoliučiai visi sitkomai bent 50-čia procentų nusimėgdžioti nuo „Draugų“ ir nėra prasmės tikrinti kitus, ar juose esama „naudingų“ socialinių stereotipų, kurie kalami į galvas mūsų vaikams.

Serialų mėgėjams – malonaus žiūrėjimo.

Tėvams, kurių namuose įvestas internetas – mano užuojauta.

Pagal

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais tinkluose!