PROPAGANDOS ABC
rugsėjo 28, 2016

Rusofobiškų viršelių kūrimo „menas“

Rusofobiškų viršelių kūrimo „menas“

Jeigu kažkokia istorija apie Rusiją patenka į stambaus vakarietiško žurnalo viršelį, tai greičiausiai tai bus negera istorija. Labiausiai tikėtina, kad kalba eis apie kokė nors tarptautinį skandalą, geopolitinį sprogimą, priešiškumo atsinaujinimą šaltojo karo dvasia ar kokius nors bjaurius rusų planus eilinį kartą pavergti visą „laisvąjį“ pasaulį.

Rusofobija – antgamtiška baimė ir neapykanta Rusijos adresu – verčia žurnalų redaktorius rinktis labiausiai iš koto verčiančius vaizdus, kad pavaizduotų Rusiją kaip antivakarietišką ir agresyvią blogio jėgą, nukreiptą prieš visą pažangą. Gaila, bet tai suformavo bendrą rinkinį taisyklių ir metodų visiems, kurie kuria žurnalų viršelius Rusijos tematika. Šitos laiko išbandytos klišės gali būti pavadintos antirusiškos propagandos „menu“.

1 variantas. Rusijos Lokio vaizdinys

Iš esmės tai banalus sprendimas, kurio griebiasi „pagal nutylėjimą“ dauguma žurnalų redaktorių. „Rusijos lokio“ simbolis visame pasaulyje asocijuojasi su Rusijos vaizdiniu, taip kad skaitytojai labai lengvai praryja jauką. Be to, Vakarų satyrikai nuo neatmenamų laikų naudoja lokį kaip agresyvios imperijos simbolį.

Neseniai paaštrėjusios įtampos tarp Rusijos ir JAV dėl krizės Ukrainoje fone, svarbiausias uždavinys yra tas, kad tasai lokys būtų pavaizduotas kiek įmanoma baisesniu ir labiau atstumiančiu. Štai, pavyzdžiui, kaip ši problema išspręsta 2016 gegužės-birželio Foreign Affairs numerio viršelyje.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-1

Pavadinimas iš pirmo žvilgsnio nekaltas „Putino Rusija: dar ne viskas prarasta“. Tačiau verta atkreipti dėmesį į lokio paveikslą. Kruvinas, tačiau kaip ir anksčiau grasinantis, nežiūrint į žaizdas, akys užlietos krauju, o nagai ilgi ir aštrūs. Su tokiu vargu ar kam kils noras susikauti, netgi po poros taurelių.

Foreign Affairs – ne vienintelis žurnalas, naudojantis lokį savo viršeliams. Olimpiados Sočyje 2014 metais išvakarėse Bloomberg BusinessWeek pasirodė su pačiu baisiausiu ir pikčiausiu lokiu, koks kada nors buvo pasirodęs žurnale. Lokys ant slidžių su ledo ritulio lazda, iki dantų apsiginklavęs, o šalia – antraštė: „Rusija pasirengusi?“

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-2

Šitas „olimpinis“ viršelis verčia prisiminti Time numerį, irgi skirtą Rusijai, išėjusį 1984 metų Olimpiados išvakarėse: „Olimpinis nerimas: Kodėl sovietai sako „ne“. Čia pavaizduotas įpykęs ir šiek tiek nenormalus rusų lokys, graužiantis olimpinius žiedus.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-3

Suprantama, esama ir kitų variantų, jeigu kažkas nori panaudoti žmogaus pavidalo lokį. 2014 metų pabaigoje žurnalas The Economist pasirodė su istorija apie „sužalotą“ Rusijos ekonomiką, kurią „sužalojo“ Vakarų sankcijos ir naftos kainų sumažėjimas. Čia mes matome paprastą rudąjį lokį, klaidžiojantį per snieguotą Sibirą ir paliekantį kruvinus pėdsakus.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-4

Tačiau jūs tikriausiai norėjote akcentuoti ne siaubingus nagus ar iltis, tiesa? Prašome, štai jums siaubingas paveikslas, vaizduojantis Rusiją, „kviečiančią“ Obamą į Maskvą.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-5

2 variantas. Vladimiras Putinas

Sekantis populiariausias po lokio vaizdinys yra prezidentas Putinas. Ir tikrai, daugumai Vakarų skaitytojų Putinas – tai Rusija, o Rusija – tai Putinas.

Jeigu esame pasirengę žengti šiuo keliu, puikiai tiks piktadario iš serialo apie Džeimsą Bondą, rezgantį savo šėtonišką sąmokslą prieš visą pasaulį, paveikslas.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-6

Kad niekas nepamirštų Putino kaip „tarybinio šnipo“ praeities, galima panaudoti jo atvaizdą su saulės akiniais niūrios Raudonosios aikštės fone.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-7

Jau minėtas piktadario paveikslas, vaizduojant „niūrų Putiną“, tapo klasika žurnalų viršeliuose pastarajame dešimtmetyje. Iš dalies toks vaizdavimas atspindi Vakarų požiūrį į Rusiją kaip į milžinišką niūrią dykumą, pilną sniego ir ledo, kur viešpatauja moralinis vakuumas. Kas geriausiai tinka valdyti tokiai šaliai, jei ne toks pats niūrus ir niekad nesišypsantis diktatorius? Pradžia tam buvo padaryta žurnale Time.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-8

Ir tai suformavo tikrą bumą vaizduoti niūrų, nesišypsantį Putiną. Pakanka pakeisti šiek tiek kameros rakursą ir galima lengvai gauti štai tokį „rūstų carą“.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-9

Nenuostabu, kad būtent šis paveikslas pateko ant New York Times Maskvos biuro šefo Stiveno Li Majerso knygos, išleistos 2015 metais, viršelio.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-10

Savaime, suprantama, niūrų Putiną taip ir knieti pavaizduoti kaip gangsterį.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-11

Arba mafijos boso ir Mario Pjuzo romanų stiliumi.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-12

Tačiau, jeigu iš tikrųjų trokštate pritraukti skaitytojų dėmesį, pats patikimiausias būdas – panaudoti iki pusės išsirengusio Putino paveikslą. Jis sulaukė tokio pasaulinio populiarumo, kad „Simpsonai“ panaudojo netgi visiškai nuogo Putino vaizdą Krymo krizės metu.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-13

Jei tęsime savo paieškas, atrasime iki pusės apsinuoginusio Putino atvaizdus, kur jis joja raitas ant visko, kas tik įmanoma. Taip kad nieko nuostabaus, kad šitas Putinas su apnuogintu torsu pateko į kelių stambių žurnalų, įskaitant Economist, viršelius. Ten jį Fotošopo pagalba pasodino raitą ant rusiško tanko bokštelio.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-14

Ant kito numerio viršelio pusiau apsinuoginęs Putinas vaizduojamas kaip pokerio žaidėjas.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-15

Tačiau jeigu jums reikalingas Putino atvaizdas, tačiau norite kažko labiau susijusio su klasika, tai kodėl nesukūrus portreto drauge su kokiu nors klasikiniu Rusijos simboliu, pavyzdžiui, baletu ar dailiuoju čiuožimu. 2014 metais žurnalas The New Yorker pasirodė su viršeliu, kuriame Putinas atlieka piruetą ore per Sočio olimpines žaidynes, o grupė klonų-padlaižių, kurie simbolizuoja žiuri, vertina jį aukščiausiais balais.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-16

Beje, yra dar vienas viršelis, kur Purinas vaizduojamas figūristu, šį kartą žurnale Economist.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-17

Fokusas tame, kad nukritusi ant ledo figūra, vaizduojanti Rusiją, reiškia, kad olimpiada buvo iš esmės gigantiškas asmeninis projektas Putino savireklamai. Atkreipkite dėmesį ir į potekstę: nors yra žinoma, kad Putinas vertina vyriškas sporto šakas, tokias kaip dziudo, plaukimą ar ledo ritulį, šiame viršelyje jis pavaizduotas kaip moteriškas čiuožėjas. Tik pasižiūrėkite į jo rankas.

Trečias variantas. Klasikinis, šiek tiek pakeistas Rusijos vaizdinys

Jeigu mėginate naudoti „rusų lokį“, bet nerimaujate, kad Putinas ant viršelio gali sukelti nemalonių pasekmių redakcijai (Rusų šnipai! Rusų mafija!), yra puikus senas geras sprendimas – rusiška matrioška. Kuri, savaime suprantama, atspindi paslaptingą rusišką sielą, visam pasauliui žinomą „mįslę, kuri įvyniota į paslaptį, kuri patalpinta į galvosūkį“ (Čerčilis).

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-18

Bet ar verta ties tuo sustoti? Kad pavaizduotum grėsmingą pačios Rusijos prigimties esmę, kur kas paprasčiau pavaizduoti rusiškas raketas, tankus ir kareivius.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-19

Suprantama, visus šiuos viršelius apjungiantis bruožas yra rusofobija. Jie mažai kuo skiriasi nuo karikatūrų, kurios buvo populiarios prieš 100 metų, kai Rusija iš tiesų Vakarams atrodė kaip neįmenama mįslė. Iš esmės Rusijos vaizdavimas grubia ir agresyvia šalimi žinomas dar nuo XVI amžiaus ir nuo to laiko mažai kas pasikeitė.

Vakarų žiniasklaidoje visada gyvavo nuomonė, kad gigantiška valstybė, užimanti didžiąją dalį Eurazijos sausumos, būtinai kažkam kelia grėsmę, galbūt netgi visam pasauliui.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-20

Teisybės dėlei reikėtų visgi pasakyti, kad „rusų lokys“ visgi priimtinesnis už „rusų aštuonkoją“.

rusofobisku-virseliu-kurimo-menas-21

Visa tai negali neišprovokuoti akivaizdaus klausimo: ar iš tikrųjų 100 metų senumo Rusijos vaizdavimas taip jau smarkiai skiriasi nuo dabartinių stambiausių Vakarų žurnalų viršelių? Atsakyti į šį klausimą ne taip jau ir paprasta.

Šaltinis

Comments are closed.