Plastike bei maiste esantys moteriški hormonai ir vyrų sveikata

Mokslininkai tvirtina, kad nutukimo epidemija vyrų tarpe išprovokuota, galbūt, moteriško lytinio hormono estrogeno. Ekspertai mano, kad šis hormonas taip pat tapo galima priežastimi, dėl kurios fiksuojamas spermatozoidų koncentracijos mažėjimo (oligozoospermija) pas vyrus fenomenas Vakarų šalyse. Jie tvirtina, kad vyrai išsivysčiusiose šalyse palaipsniui feminizuojasi, kadangi kontaktuoja su produktais, turinčiais moteriškų lytinių hormonų.

Cheminiai junginiai, aptikti kai kuriuose plastikiniuose gaminiuose, įskaitant kanalizacijos ir vandentiekio vamzdžius iš polivilnilchlorido, o taip pat maisto produktuose su soja, gali sukelti efektą, analogišką tam, kurį sukelia estrogenas.

Tyrimo autoriai atrado, kad Vakarų šalyse nutukimo vyrų tarpe lygis gerokai artimesnis analogiškam moterų rodikliui nei besivystančiose šalyse, kur moterų nutukimas žymiai dažnesnis

Džeimsas Grantamas iš Adelaidės universiteto sugretino vyrų ir moterų nutukimo lygio rodiklius įvairiose šalyse, atsižvelgdamas į ekonominio išsivystymo rodiklius, tokius kaip bendrasis produktas, kad išsiaiškintų gyvenimo lygio įtaką nutukimui. Jis aptiko, kad skirtingai nei besivystančiose šalyse, kur antsvoris labiau būdingas moterims, nutukimo lygių santykis tarp lyčių išsivysčiusiose šalyse yra visiškai kitas.

„Hormonų skatinamas kūno masės didėjimas pas moteris pasireiškia labiau. Tačiau tokiose šalyse kaip JAV, daugumoje Europos šalių ir Australijoje vyrų nutukimo lygis artėja prie moteriško lygio, o kai kuriose Vakarų šalyse netgi viršija jį“ – teigia tyrimo autorius.

Savaime suprantama, kad nesubalansuota dieta – labai svarbus faktorius, tačiau mokslininkai iškėlė hipotezę, kad problema slypi ne tik dideliame maisto kaloringume. Vienas iš tyrimo bendraautorių profesorius Macejus Henebergas pridūrė, kad prieš tai jau buvo nustatyta, jog estrogeno įtaka kūno masės didėjimui nulemta fakto, kad estrogenas apsunkina skydliaukės darbą. Ši liauka atsakinga už hormonų, reguliuojančių metabolizmą, gamybą ir jeigu jos veikla blokuojama, medžiagų apykaita organizme sulėtėja, o tai ir sukelia kūno masės didėjimą. Profesorius Henebergas pridūrė, kad sojos produktuose esama taip vadinamo ksenoestrogeno – medžiagos, kuri imituoja estrogeno poveikį. Jis teigia: „Mums kelia nerimą tai, kad šalyse, kuriose aktyviai naudojami dietiniai produktai iš sojos, tokiose maip JAV, galimas vyrų feminizacijos didėjimas“.

Be to, tarp vyrų tose šalyse galimas dirbtinio nutukimo pagal moterišką tipą atvejų gausėjimas. Mikroevoliuciniai pokyčiai Vakaruose, kurie kelia nerimą mokslininkams, gali pažeisti balansą tarp testosterono ir estrogeno vyrų organizmuose.

Be viso kito, šiuo dalyku galima paaiškinti daugybę nerimą keliančių duomenų apie spermatozoidų koncentracijos pas vyrus išsivysčiusiose šalyse, mažėjimą.

Nors, žinoma, kad geriau galima būtų suprasti vyrų feminizacijos priežastis ir padaryti galutines išvadas, būtina atlikti tolimesnius tyrimus.

www

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais tinkluose!

Parašykite komentarą