Pasaulio turtai atitenka elitui

Šiandien pasaulio turtai labiau sukoncentruoti elito rankose negu kada nors buvo šiuolaikinėje istorijoje. Kitados didžioji žmonių dalis žinojo, kaip užsiauginti sau maistą, gyvulius ir kaip savimi pasirūpinti. Buvo ne taip jau ir daug pasakiškai turtingų žmonių, tačiau tada žmonės didžiavosi, kad turi žemės, kurią galėjo vadinti sava, ir įgūdžius, kuriuos jie galėjo paversti amatu. Gaila, bet per paskutinius kelis dešimtmečius vis didesnė dalis žemės ūkio naudmenų yra praryjama stambių korporacijų ir korumpuotų vyriausybių. Šimtai milijonų žmonių buvo nuvyti nuo savo žemės ir perkelti į urbanizuotus centrus.

Darosi vis sunkiau pradėti nuosavą verslą, kai monolitinės globalios korporacijos kontroliuoja kone kiekvieną pasaulinės ekonomikos šaką. Ir vis daugiau žmonių visame pasaulyje yra priversti dirbti „sistemai“, tik tam, kad prasimaitintų. Tuo pat metu tie, kurie randasi „maitinimosi grandinėlės“ viršūnėje, elitas, paaukojo dešimtis metų, kad sukurtų sistemą, kuri užtikrina jiems vis augantį turtų srautą. Dabar, 2010 metais, mes turime globalią sistemą, kur beprotiškai turtingas elitas yra jos viršuje, kai tuo tarpu pusė pasaulio gyvena siaubingo skurdo sąlygomis.

Pasaulyje liko nedaug šalių, kurių dar neapiplėšė elitai. Kai elitai kalba apie investicijas į skurdžių šalių ekonomikas, tikrieji jų tikslai yra kontrolės žemei, vandeniui, naftai ir kitiems gamtiniams resursams įvedimas. Dešimtyse pasaulio šalių didžiosios globalios korporacijos siurbia iš gelmių milžiniškus turtus, kai tuo tarpu dauguma tų šalių gyventojų tebegyvena skurde. O tų šalių politikai paperkami, kad ir toliau leistų plėšti savo žemes.

Dėl to 2010 metais pasaulį valdo nedidelė saujelė superturtingo elito, didelė grupė „vidutinio lygmens valdininkų“, kurie valdo sistemą elito interesų labui (ir yra labai dosniai apdovanojami), šimtai milijonų žmonių, dirbančių tam, kad sistema funkcionuotų ir keli milijardai „nenaudingų valgytojų“, kurie elitui iš esmės nereikalingi.

Sistema buvo kuriama ne tam, kad padėtų skurdiesiems. Ir ne „laisvo verslo“ bei „konkurencijos“ skatinimui. Ji buvo kuriama greičiausiai tam, kad nukreipti visus turtų srautus į save, o mes būsim pavergti ir apkrauti kreditais bei skurdu.

1. Pagal JTO konferenciją dėl prekybos ir vystymosi, „labiausiai atsilikusių šalių“ skaičius per paskutinius 40 metų padvigubėjo.

2. „Skurdžiausios šalys“ maisto produktų importui 2002 metais išleido 9 milijardus dolerių. Iki 2008 metų ši suma išaugo iki 23 milijardų.

3. Vidutinės pajamos vienam žmogui skurdžiausiose Afrikos šalyse per paskutinius 20 metų sumažėjo ketvirtadaliu.

4. Bendras Bilo Geitso turtas vertinamas maždaug apie 50 milijardų dolerių. Maždaug 140 pasaulio šalių turi metinį BNP, kuris yra mažesnis už šią sumą.

5. Tarptautinis ekonomikos vystymosi mokslinių tyrimų institutas išsiaiškino, kad „apatinė“ planetos gyventojų dalis turi mažiau kaip vieną procentą pasaulinio turto.

6. Pasaulyje maždaug milijardas žmonių kiekvieną vakarą gulasi miegoti alkani.

7. Du turtingiausi planetos gyventojų procentai valdo daugiau kaip pusę aktyvų.

8. Kai kuriais vertinimais, daugiau kaip 80 procentų pasaulio gyventojų gyvena šalyse, kur bedugnė tarp turtingų ir skurdžių tebeauga.

9. Kas 3,6 sekundės pasaulyje kažkas miršta iš bado ir trys ketvirtadaliai iš jų – vaikai iki 5 metų amžiaus.

10. Gallup apklausų duomenimis, 33 procentai žmonių planetoje kaba, kad jiems trūksta pinigų maistui.

11.Maždaug 2,6 milijardo žmonių planetoje gyvena be elementarios sanitarijos.

12. Pagal paskutinę „Globalinę ataskaitą apie turtus“, pateikiamą Credit Suisse, 0,5 procento turtingiausių žmonių kontroliuoja 35 procentus planetos turtų.

13. Daugiau kaip 3 milijardai žmonių, t.y. beveik pusė planetos gyventojų, gyvena mažiau kaip už 2 dolerius per dieną.

14. CNN įkūrėjas Tedas Terneris yra stambiausias privatus žemvaldys Amerikoje. Šiandien jam priklauso maždaug du milijonai hektarų žemės. Tai daugiau negu Delavero ir Rod Ailendo valstijos teritorijos drauge sudėtos.

15. 400 milijonų žmonių pasaulyje neturi priėjimo prie geriamo vandens.

16. Maždaug 28 procentai visų vaikų besivystančiose šalyse turi svorio nepakankamumą arba kitų problemų, susijusių su neprivalgymu.

17. Manoma, kad Amerika valdo maždaug 25 procentus pasaulio gėrybių.

18. Kai kuriais vertinimais visas Afrikos kontinentas valdo maždaug 1 procentą pasaulio turtų.

19. 2008 metais maždaug 9 milijonai vaikų mirė dar prieš tai, kai sulaukė 5 metų. Maždaug trečdalis šių mirčių tiesiogiai ar netiesiogiai susijusios su neprivalgymu.

20. Žymiausia bankininkų šeima pasaulyje, Rotšildai, sukaupė kalnus turtų, kai tuo tarpu didžioji likusio pasaulio dalis skursta. Štai ką Vikipedija sako apie Rotšildų šeimos turtus…

Buvo tvirtinama, kad XIX amžiuje šeima valdė stambiausią privatų kapitalą pasaulyje, ir iki šiol tebevaldo didžiausią turtą šiuolaikinėje istorijoje. Niekas tiksliai nežino, kiek Rotšildai šiandien turi pinigų. Jie dominuoja bankiniame isteblišmente Anglijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje ir daugelyje kitų šalių. Buvo paskaičiuota, kad dar XIX amžiaus viduryje jie jau turėjo milijardus dolerių. Šiandieninis jų turtas praktiškai neįsivaizduojamas, bet niekas tiksliai nežino, kiek jie kainuoja.

Tuo pat metu milijardai žmonių planetoje suka galvas, kur gauti maisto sekantiems pietums.

Šiuo momentu daug skaitytojų nutars pasiginčyti apie tai, koks siaubingas kapitalizmas r apie tai, koks nuostabus yra socializmas ir komunizmas. Tačiau problema ne kapitalizme, ir, kaip jau ne kartą matėme per pastaruosius dešimtmečius, verslas, kontroliuojamas valstybės, nėra problemų sprendimas. Tai, ką šiandien turime pasaulyje – ne kapitalizmas. Greičiau ši būsena yra artima feodalizmui. Elitui reikalinga monopolija, ir jis naudojasi savo neįtikėtinais turtais bei valdžia, kad dominuotų virš mūsų visų. Džonas D. Rokfeleris kartą pasakė: „konkurencija – tai nuodėmė“.

Būtų puiku, jei gyventume pasaulyje, kur skurde gyvenantiems žmonėms būtų pasiūlyta žemė, galimybė įkurti verslą ir susikurti geresnį gyvenimą. Tačiau viskas yra atvirkščiai. Turtai vis labiau koncentruojasi elito rankose, o vidutinė klasė pradeda nykti netgi tokiose turtingose šalyse kaip JAV.

Pasaulį užvaldė godumas, ir planeta darosi labai nesvetinga vieta. Gaila, bet kol nenutiks kažkas rimto, turtingieji ir toliau turtės, o skurdieji darysis dar skurdesni.

Šaltinis

 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais tinkluose!

Parašykite komentarą