Nuo 7 dešimtmečio žmonija faktiškai nustojo vystytis

Buvęs PayPal generalinis direktorius ir Palantir bendraįkūrėjas pavasarį pasisakė Stenforde. Štai kai kurie įdomūs momentai, kuriuos mes iš jo sužinojome. Piteris Tilis labai nusivylęs pastaraisiais penkiasdešimt žmogiškojo potencialo vystymosi metais.

Per paskutinius žmonijos istorijos metus, pradedant garinio variklio išradimu XVII amžiaus pabaigoje, baigiant maždaug 7-uoju XX amžiaus dešimtmečiu, technologinis progresas buvo kolosalus, galima sakyti – negailestingas. Daugelyje praeities žmonių bendrijų žmonės darėsi pinigus, paimdami juos iš kitų. Pramonės revoliucija suformavo paradigmą, pagal kurią pinigai uždirbami iš prekybos, o ne iš plėšimo.

Šito poslinkio svarbą sunku pervertinti. Pasaulyje, greičiausiai, gyveno viso labo 100 milijardų žmonių. Dauguma jų gyveno daugiausiai sąstingio apimtose bendrijose. Taip kad didelio masto technologinis progresas, įvykęs per pastaruosius kelis šimtus metų, yra išties fantastiškas.

Optimizmo ateities technologijų atžvilgiu apogėjumi, greičiausiai tapo 7 dešimtmetis. Žmonės tikėjo ateitimi. Jie galvojo apie ateitį. Daugelis buvo absoliučiai įsitikinę, kad artimiausias pusšimtis metų taps beprecedentinio techninio progreso laikotarpiu.

Tačiau neskaitant kompiuterinės industrijos, šito neįvyko. Pajamos, skaičiuojant vienam gyventojui, kaip ir anksčiau didėja, tačiau tempas smarkiai sulėtėjo. Žmonės staiga pasijuto tarsi Alisa stebuklų šalyje, kai jiems reikia bėgti vis greičiau ir greičiau, t.y. dirbti vis ilgiau ir daugiau, kad liktų savo vietoje. Šis sulėtėjimas yra sudėtingas dalykas ir vien tik uždarbių rodikliai jo nepaaiškina. Tačiau šie rodikliai leidžia susigaudyti, kad spartus pastarųjų dviejų šimtmečių progresas pernelyg greitai slopsta.

Problema, kaip tvirtina Tilis, slypi tame, kad mes pamiršome, kaip pereinama nuo 0 link 1. dėl globalizacijos mes susikoncentravome ties jau turimų technologijų kopijavimu.

Progresas vyksta dviem variantais: horizontaliu/ekstensyviu ir vertikaliu/intensyviu. Horizontalusis/ekstensyvusis reiškia, iš esmės, jau veikiančių dalykų kopijavimą. Trumpai tariant, tai „globalizacija“. Pažvelkime į Kiniją per paskutinius 50 metų. Galima tvirtai teigti, kad Kinija taps tokia, kokia dabar yra Amerika. Bus kopijuojami miestai, mašinos, geležinkeliai. Galbūt bus praleistos kažkokios stadijos, bet apskritai bus viskas kopijuojama.

Vertikalusis arba intensyvusis progresas, priešingai, reiškia kažko naujo kūrimą. Trumpai tariant, tai „technologijos“. Intensyviojo progreso esmė – perėjimas nuo 0 link 1 mes matome, kad didžioji dalis mūsų vertikalaus progreso sklinda iš tokių vietų kaip Kalifornija, ypač tai pasakytina apie Silicio slėnį. Tačiau yra rimtas pagrindas abejoti, ar pakanka mums šito progreso. Juk iš tiesų – dauguma žmonių, panašu, beveik visiškai susikoncentravo ties globalizacija, o ne ties technologijomis. Kalbant apie išsivysčiusias ir neišsivysčiusias šalis, turimas galvoje tam tikras neregimas technologijų mažėjimas. Kaip visuomenė, mes, matomai, beveik pagal nutylėjimą priėmėme idėją, jog žmonijos technologinė pažanga pasibaigė.

 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais tinkluose!

Parašykite komentarą