Susipažinkite, tai Don (Aušra), jauna mergina iš mezolito epochos., jos veidą rekonstravo mokslininkai, pagal kaukuolės, aptiktos dar 1993 metais, liekanas. Išanalizavus kaulus ir dantis, buvo nustatyta, kad Don amžius siekia 15-18 metų. Jos veidas rūškanas, pastebimai atsikišusi apatinė dalis. Tyrinėtojai mano, kad žandikaulis taip išsivystė dėl to, kad ji reguliariai kramtė gyvūnų odą. Tais laikais tai buvo įprasta praktika. Merginos kaukolę rado Tesalijos regione, Teopetros urve, kuriame kitados gyveno žmonės.
Iš pat pradžių merginai buvo duotas Aušros vardas, kadangi ji kaip tik ir gyveno civilizacijos aušroje. Tyrinėtojai nustatė, kad Don galimai sirgo anemija, skorbutu, turėjo problemų su dubens kaulais ir sąnariais. Dėl šių negalavimų ji greičiausiai neturėjo galimybės vaikščioti ir galiausiai mirė.
Maksimaliai tiksliai Don kaukolės rekonstrukcijai buvo pasitelkta grupė endokrinologų, ortopedų, neurologų ir radiologų. Manolis Papagrigorakis, ortodontijos profesorius, vadovavo modelio kūrimo komandai. Grupė taip pat bendradarbiavo su Oskaru Nilsonu, švedų archeologu ir skulptoriumi, kuris laikomas vienu žymiausiu veido atkūrimo pagal kaukolę specialistu. Tyrinėtojai atliko kompiuterinę tomografiją ir pasitelkė 3D spausdintuvą, kad sukurtų pavyzdį su teisingais išmatavimais. Paskui kaukolė buvo padengta raumenų audiniais ir oda.
Rekonstrukcija leidžia aiškiau įsivaizduoti, kaip keitėsi, laikui bėgant, žmogaus veido bruožai. Jūs ir patys matote, kad šiuolaikinių žmonių bruožai švelnesni, subtilesni, ne tokie grubūs kaip šios graikų pirmtakės.
Šiuo metu Aušros veido rekonstrukcija saugoma Apolono muziejuje Atėnuose.