Kargo kultai

Kargo kultai

Kargo angliškai reiškia laivo ar lėktuvo krovinį. Žmogaus, kuris vis dar gyvena kone akmens amžiuje, požiūriu ateivių kargo – tai visi tie gundantys daiktai, kurių svetimieji turi didžiulius kiekius ir kuriuos jiems pristato lėktuvai ar laivai. Tai ir cigaretės, ir konservai, peiliai, kramtomoji guma, alaus skardinės ir visos kitos neišpasakytos gėrybės.

Čiabuvos galvoja: baltieji atėjūnai kažkur labai toli, danguje ar už jūros, turi neišsenkamus visų šitų kargo lobynus. Ir kad gautum prie jų priėjimą, būtina atlikti visus tuos ritualus, kuriuos atlieka ateiviai.

Klasikinis pavyzdys

Iš viso tokių pavyzdžių užregistruota maždaug šimtas, o šis susijęs su Naująja Gvinėja. Nedidelėje saloje amerikiečiai 1945 metais, pačioje II Pasaulinio karo pabaigoje, įsirengė laikiną karinę bazę.

Į ją ir iš jos be perstojo kursavo dideli „geležiniai paukščiai“, atvežantys savo pilvuose šimtus kareivių ir ištisus kalnus kargo. Kareiviai dalino vietiniams peilius, cigaretes, žiebtuvėlius. Tačiau rojus aborigenams pasibaigė lygiai taip pat staiga ir netikėtai, kaip ir prasidėjo. Įveikę japonus, amerikiečiai skubiai likvidavo bazę ir išsidangino. Gėrybių srautas išseko.

Praėjo šiek tiek laiko ir į salą atplaukę olandų kolonijiniai administratoriai bei misionieriai su nuostaba pamatė, kad vietiniai užsiima labai keista veikla. Ant apleistų amerikiečių pakilimo takų jie susirentė butaforinius „lėktuvus“ ir nendrių bei šiaudų, naktimis ant pakilimo juostų buvo uždegami signaliniai laužai. Po visą teritoriją čiabuviai pripainiojo „laidų“ iš įvairių augalų ir įbedė iš bambuko padarytas „antenas“ su „izoliatoriais“ iš susuktų lapų gniužulų.

Genties seniūnai ištisomis dienomis burbėjo nesuprantamus žodžius į medinius „mikrofonus“, o jauni papuasai marširavo aikštėje su bambukiniais „šautuvais“ ant pečių. Apleistos ligoninės patalpose plušėjo „gydytojai“ ir „medicinos seserys“, o greta pakilimo takų buvo suręsti didžiuliai sandėliai kargo gėrybėms priimti.

Olandai iš pradžių bandė įkalbėti čiabuvius mesti šitą nenaudingą užsiėmimą, paskui numojo ranka. Kultas gyvavo dar ne vienerius metus – labai jau čiabuviams norėjosi užsitarnauti baltųjų dievų leidimą gauti priėjimą prie palaimino kargo turtų šaltinio.

Šaltinis

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais tinkluose!