Kaip Kempinukas veikia smegenis?

Ar tikrai animacinio Kempinuko žiūrėjimas mažina vaikų sugebėjimą mąstyti? Ar gali tai pakenkti vaikų smegenims? Pasak tyrimo, kurį paskelbė Los Angeles Times – gali. Šiame straipsnyje iš arčiau pažvelgsime į tyrimo rezultatus ir išsiaiškinsim, kiek pagrįstas toks teiginys.

Iš visų TV šou, kurie gali atsiliepti vaikų smegenims, Kempinukas toli gražu ne pats kenksmingiausias. Jį sugalvojo buvęs jūrų biologas Stivenas Hilenburgas. Pagrindinis šio keisto animacinio filmuko herojus yra kalbantis geltonas Kempinukas ir jo draugai, gyvenantys okeano dugne.

Tyrime, kurį atliko Andželaina Lilard ir Dženifer Peterson iš Virdžinijos universiteto Šarlotvilyje, dalyvavo 60 keturių metų amžiaus vaikų. 20 iš jų žiūrėdavo 9 minučių trukmės Kempinuko klipą, dar 20 – devynių minučių ištrauką iš serialo Caillou, kanadietiško filmuko apie keturmečio vaiko gyvenimą, o trečia grupė 9 minutes piešė pieštukais ir markeriais.

Tyrėjai norėjo palyginti dinamiškesnių TV laidų poveikį, lyginant su mažiau dinamiškomis ir išsiaiškinti, kokį poveikį jos daro vaikų sugebėjimui spręsti problemas, susikaupti ir atidėti malonumą vėlesniam laikui, kas neuropsichologijoje vadinama vykdančiosiomis funkcijomis. Caillou skyrėsi nuo Kempinuko tokiais parametrais, kaip kameros kampas ir scenų kaitos dažnis, kuris Kempinuke siekia kartą per 11 sekundžių, o Caillou – kartą į 34 sekundes.

Po TV peržiūros ir piešimo, kiekviena grupė atliko seriją testų. Mokslininkai atrado, kad tie, kurie žiūrėjo Caillou arba piešė, susidorodavo su užduotimis geriau už tuos, kurie žiūrėjo Kempinuką.

„Negalima teigti, kad Kempinukas daro jus kvailesniu, greičiau vaiko dėmesys laikinai pablogėja. Ilgalaikės to pasekmės nežinomos“. – paaiškino Lilard.

Tyrimas dar sykį įrodė tai, apie ką paskutiniu metu kalba psichologai: visi mūsų kognityvūs sugebėjimai – dėmesys, sprendimų priėmimas, valia – nėra neišsenkami resursai. Jie tarsi raumenys – išsenka per dieną. Greitas Kempinuko tempas išsekina dėmesio resursą, skirtingai nuo piešimo ir ramesnio TV šou.

Kempinuką žiūrintys vaikai eikvoja nemažai kognityvių resursų, tiesiog kad suspėtų sekti veiksmą ekrane. Tuo pat metu Caillou suteikia žiūrovams daugiau laiko apmąstyti tam, kas vyksta. O tai reiškia, kad geriau susilaikyti nuo įvykiais persotintų TV šou prieš sėdant mokytis ar einant laikyti egzamino.

Šaltinis

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais tinkluose!