Bisfenolas A ir plastikas

Atrodytų, kokį pavojų gali kelti dėžutės biriems produktams ir akiniai nuo saulės? Pasirodo, juose yra bisfenolo A – cheminės medžiagos, kuri pagal poveikio organizmui laipsnį priskiriama 3 pavojingumo klasės medžiagoms. 50 metų šis chemikalas naudojamas kaip surišėjas gaminant plastmases, o taip pat plastmasių turinčius produktus.

Kaip aiškina specialistai, bisfenolas A yra vienas svarbiausių monomerų galinant epoksidines dervas ir vienas svarbiausių komponentų polikarbonatiniame plastike. Iš pastarojo gaminamas ištisas spektras produktų, tokių kaip plastikiniai buteliai gėrimams, sporto inventorius, medicinos instrumentai, dantų plombos, hermetikai, linzės akiniams, CD ir DVD diskai, taip pat buitinė technika. Bisfenolas A įeina į termopopieriaus, naudojamo čekiams spausdinti, fakso aparatuose, bankomatuose, medicinos įrengimuose, kitoje aparatūroje, sudėtį.

Mokslininkai tikina, kad bisfenolis, dėl savo struktūros panašumo į moterišką lytinį hormoną estrogeną, daro neigiamą įtaką smegenims ir reprodukcinei sistemai, taip pat tampa daugelio onkologinių susirgimų priežastimi – tiek vyrams, tiek moterims. Be viso kito jis gali sukelti prostatos, kiaušinėlių, krūties vėžį, taip pat autizmą, DNR deformacijas spermatozoiduose, reprodukcinės funkcijos ir endokrininės sistemos slopinimą, smegenų vystymosi sustabdymą, cukrinio diabeto vystymąsi, nutukimą ir širdies kraujagyslių ligas. Jis pavojingas tuo, kad įkaitinus ar ilgai laikant maisto produktus, patenka į maistą. Ir pavojingas jis netgi labai mažais kiekiais.

Apie tai ir apie kitus kenksmingus chemikalus, kurių galima rasti kiekvienuose namuose, PSO nariai papasakojo savo ataskaitose. Kadangi chemikalai gali sukelti tiek daug sunkių ligų, mokslininkai siūlo apsaugoti ateities kartas ir uždrausti minėtas medžiagas.

Ataskaitų duomenimis, tokios cheminės medžiagos kaip ftalatai, gali būti pagrįstai įtariamos žala, daroma, tarkime moterų reprodukcinei sistemai taip pat susietos su padidėjusiu vaikų sergamumu, tame tarpe leukemija.

Kalbant apie prostatos vėžį, egzistuoja rimtų liudijimų, patvirtinančių šio susirgimo ryšį su žemės ūkio pesticidais. Taip pat esama faktų, siejančių kontaktą su šiomis medžiagomis nėštumo metu su kūdikių ir vaikų nutukimu ir, galbūt, su krūties vėžiu.

[contentblock id=1 img=adsense.png]

www

 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais tinkluose!