Aplaidumas moksle

Mokslo pasaulis asocijuojasi mums su baltumu tviskančiomis laboratorijomis ir steriliais instrumentais. Tame pasaulyje viskas kruopščiausiai išmatuota, pasverta ir užfiksuota. Galų gale, juk ten dirba protingiausi žmonės, dėl to juos ir vadiname mokslininkais. Gaila, bet realybė yra šiek tiek kitokia.

SUGEDĘS ŠALDIKLIS

Ne per seniausiai šaldymo kameros gedimas vienoje Harvardo ligoninėje sunaikino 150 ten saugotų smegenų pavyzdžių, įskaitant trečią pasaulyje autizmu sergančių žmonių smegenų pavyzdžių kolekciją.

„Dešimtį pastarųjų metų mes paaukojome, kad išaiškintume visuomenei, kaip svarbu tirti autizmu sergančių žmonių smegenis ir kad surinktume medžiagą tyrimams“. – apgailestauja daktarė Fransin Bene.

Nežiūrint į tai, kad įrenginys buvo aprūpintas dviem avarinėmis signalizacijomis ir du kartus per dieną ją turėjo tikrinti laboratorijos darbuotojai, ištisas tris dienas temperatūra šaldiklyje nukrito iki įprasto virtuvės šaldytuvo temperatūros lygio, vietoje privalomų 80 laipsnių.

„Ši nelaimė gali tapti visiems mūsų kolegoms puikia pamoka ir pretekstu revizuoti visą saugumo sistemą“.

NE TOS SMEGENYS

2001 metais mokslininkai vykdė tyrimus, kurių tikslas buvo nustatyti, ar užsikrės avis „karvių pasiutlige“, jei bus pašerta užkrėstu pašaru. Po penkerių įtempto darbo metų mokslininkai suprato, kad tyrinėja ne avies, bet karvės smegenis.

„Tarp laboratorinių kuriozų šitą galima laikyti pačiu didžiausiu. Nuo šių tyrimų rezultatų priklausė 40 milijonų avių likimas. Nepavykusių tyrimų kaina siekė 217 000 svarų sterlingų“.

SUSKILUSI KAUKOLĖ

Šių metų pradžioje vokiečių tyrinėtojai fotografavo senovės majų tautos atstovo kaukolę ir numetė vertingą artefaktą ant grindų. Kaukolė, kritimo metu netekusi smakro, buvo ne šiaip sau laikoma tikru lobiu su tūkstančių metų istorija. Kitados ji priklausė SS reichsfiureriui Heinrichui Himleriui. Visi incidento dalyviai vienbalsiai tvirtina, kad kaukolė nušoko nuo stalo pati. Juos galima suprasti.

AUTOINFEKCIJA

Ebolos karštligė – labai pavojingas virusinis susirgimas. Ligoniui pakyla temperatūra, ima laužyti visą kūną, kankina diorėja, susiformuoja vidiniai ir išoriniai kraujavimai. Mirtimi baigiasi nuo 50 iki 90 procentų atvejų.

Tarp išgyvenusių laimės kūdikių yra ir vienos vokiečių laboratorijos darbuotoja, atsitiktinai užsikrėtusi 2009 metais. Ji vykdė eksperimentą, susijusį su šio viruso tyrimais ir netyčia bakstelėjo save infekuotu švirkštu. Moteris nedelsdama kreipėsi pagalbos ir jai įšvirkštė ką tik sukurtą eksperimentinę vakciną. Po septynių savaičių ji vėl grįžo prie savo darbų.

2004 metais panašus atvejis nutiko Rusijoje. Tačiau tąkart stebuklas neįvyko ir valstybinio mokslinio virusologijos ir biotechnologijos centro ypatingai pavojingų infekcijų skyriaus darbuotoja Antonina Presniakova žuvo.

KUR GI „VALDO“?

2009 metais jūrų laboratorijos mokslininkai rinko jūros dumblius, kurie suformuoja nuodingą „raudonąjį potvynį“ (dažnai pasitaikantis vandens žydėjimo atvejis). Ir prarado povandeninį laivą, kuris kainavo apie 100 000 dolerių. Aparatas „Valdo“, kurio ilgis siekė du metrus, mistišku būdu išgaravo Meksikos įlankos pakrantėje palei Floridą. Laboratorija paskelbė, kad išmokės 500 dolerių tam, kas sugrąžins niekam daugiau, išskyrus mokslininkus, nereikalingą daiktą. Ir netgi pažadėjo neuždavinėti nereikalingų klausimų.

WWW

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais tinkluose!

Parašykite komentarą