KAPITALIZMAS
sausio 13, 2012

Apie ekonomiką paprastai. Baras

Apie ekonomiką paprastai. Baras

Marija – baro savininkė. Vieną gražią dieną ji supranta, kad praktiškai visi jos klientai – bedarbiai alkoholikai, ir dėl to ji daugiau nebegali išlaikyti baro, kitaip – bankrutuos. Kad išspręstų šią problemą, ji sugalvoja naują marketingo planą, pagal kurį klientai gali gerti dabar, o užsimokėti vėliau.

Ji užrašo, kiek kas išgėrė į specialias knygas – tuo pačiu suteikdama savo klientams kreditą.

Apie Marijos strategiją „gerk dabar, užmokėsi paskui“ sužino visas miestas, Marijos bare padidėja lankytojų srautas. Greitai jos baras ima demonstruoti didžiausias pardavimų apimtis visame mieste – perspektyvos atrodo puikios.

Suteikdama savo klientams laisvę nemokėti iš karto, Marija nesusiduria su jokiu pasipriešinimu, kai, reguliariai, kas kažkiek laiko ji iš esmės pakelia kainas patiems populiariausiems gėrimams – vynui ir alui. Vadinasi, didėja ir Marijos baro pardavimų apimtis.

Jaunas vietinio banko prezidentas supranta, kad šios klientų skolos – tai vertingas būsimas aktyvas ir padidina Marijai išduodamas paskolas. Jis nemato jokių priežasčių, dėl kurių reikėtų sunerimti, kadangi kaip užstatą jis turi alkoholikų skolas.

Banko būstinėje sugalvojamas ypatingas būdas užsidirbti didžiulius komisinius, transformuojant tas klientų skolas į Alkoobligacijas. Paskui šie aktyvai pradedami pardavinėti tarptautinėse vertybinių popierių rinkose.

Nauji investoriai ne visiškai supranta, kad šie vertybiniai popieriai, kuriuos jiems pardavė kaip popierius su aukščiausiu AAA reitingu, realybėje yra bedarbių alkoholikų skolos. Kainos už popierius vis auga ir aktyvai netrukus tampa greičiausiai išperkamomis pozicijomis pas žymiausius šalies brokerius.

Bet kartą, nežiūrint į tai, kad obligacijų kaina ir toliau auga, vadybininkas, užsiimantis rizikos problemomis tame pačiame vietiniame banke, nusprendžia, kad atėjo laikas pareikalauti išmokų už skolas, kurių alkoholikai prisidarė Marijos bare. Apie tai jis jai ir praneša.

Marija pradeda reikalauti pinigų iš savo alkoholikų, tačiau, būdami bedarbiais, girtuokliai negali grąžinti kreditų. Kadangi Marija negali įvykdyti savo kreditinių įsipareigojimų, ji priversta skelbti defoltą. Baras užsidaro ir 11 darbuotojų praranda darbą.

Per vieną naktį Alkoobligacijos praranda 90% savo vertės.

Smukusios šių aktyvų vertės apimtis sunaikina bankų likvidumą ir užkerta kelią naujų paskolų išdavimui, tokiu būdu užšaldomas kreditavimas ir visas ekonominis aktyvumas.

Marijos baro tiekėjai, teikę jai išplėstas apmokėjimo sąlygas, investavo savo firmų pensinius fondus į įvairius vertybinius popierius. Jie pastebi, kad šiuo konkrečiu momentu susidūrė su būtinybe nurašyti beviltiškas skolas, dėl ko prarado daugiau kaip 90% tikėtinos obligacijų vertės.

Marijos vyno tiekėjai irgi skelbia bankrotą, uždarydami šeimos verslą, kuris maitino tris šeimos kartas. Marijos alaus tiekėją nusiperka konkurentas, kuris nedelsdamas uždaro vietinę daryklą ir atleidžia 150 darbuotojų.

Laimei, bankas, brokerių firmos ir jų vadovai yra išgelbėjami daugiamilijardiniu paketu iš savo draugelių vyriausybėje. Lėšos šiam paketui buvo sukrapštytos apdedant mokesčiais dirbančią vidurinę klasę, kurios atstovai nė karto nebuvo užsukę į Marijos barą.

Dabar suprantate 2011 metų ekonomikos situaciją?

www

 

Turite prisijungti kad galėtumėte komentuoti.